Furniture

Dąb czy jesion

MTN Parkiety

Dąb czy jesion – z jakiego drewna wykonać posadzkę parkietową?

Dąb czy jesion – z jakiego drewna wykonać posadzkę parkietową?

Parkiety to najszlachetniejszy rodzaj wykończenia posadzki w domu lub mieszkaniu. Drewno naturalne każdemu pomieszczeniu nadaje absolutnie zjawiskowego charakteru oraz doskonale komponuje się zarówno z wnętrzami nowoczesnymi, jak i tymi urządzonymi w stylu klasycznym. Klienci w sposób szczególny cenią sobie parkiety dębowe oraz jesionowe. Czym zatem charakteryzują się oba rozwiązania i czy o którymś z nich można powiedzieć, że jest wyraźnie lepsze?

Charakterystyka podłóg dębowych

Dębina ceniona jest przede wszystkim za swoje ponadprzeciętne właściwości wytrzymałościowe. Parkiety wykonane z tego gatunku drewna wyróżnia wysoki współczynnik twardości, a co za tym idzie, doskonała odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne – w tym m.in. ścieranie. Parametr ten sprawia, że parkiety dębowe sprawdzą się zarówno w sypialniach, jak i w pomieszczeniach znacznie intensywniej eksploatowanych. Drewno dębowe z natury ma jasną i jednocześnie dość intensywną barwę, która występuje w dużej ilości odcieni.

Dzięki temu padające do pokoju światło słoneczne pięknie wydobywa głębie koloru – nadając posadzce jeszcze szlachetniejszego wyglądu. Specjaliści z branży zwracają także uwagę na bardzo ciekawą strukturę drewna oraz na jego usłojenie. Podłogi dębowe z pewnością można uznać za estetyczne oraz sprawdzone rozwiązanie, które przez szereg lat zdążyło udowodnić swoją niebagatelną wartość użytkową. Parkiety tego typu świetnie współpracują także z nowoczesnymi systemami ogrzewania podłogowego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co wyróżnia parkiety jesionowe?

Jeżeli chodzi o parkiety lite, to drewno jesionowe jest jedną z najciekawszych propozycji. Jego wysoka twardość oraz doskonałe walory estetyczne sprawiają, że nawet najbardziej wymagający klienci będą w pełni usatysfakcjonowani osiągniętymi rezultatami. Taki stan rzeczy wynika zarówno z bardzo charakterystycznego ubarwienia, jak i usłojenia oraz łatwości obróbki. W zależności od tego, skąd pochodzi drewno, jego barwa przyjmuje różne odcienie – od biało-żółtej aż do czerwono-białej.

Jak słusznie zaznaczają doświadczeni fachowcy z firmy MTN Parkiety, dzięki różnorodności barw, atrakcyjnej cenie, a także łatwej dostępności, parkiety jesionowe są jedną z najbardziej uniwersalnych propozycji i świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych klasycznie oraz nowocześnie. Drewno jesionowe jest trwałe, dość ciężkie, trudno łupliwe i giętkie. W sposób szczególny zaleca się stosowanie warstwowych podłóg gotowych, które ze względu na zwiększoną stabilność, są po prostu najpraktyczniejsze.