Furniture

Deski podłogowe czy parkiet – co wybrać?

MTN Parkiety

Podjąłeś decyzję o zamontowaniu drewnianej podłogi, co jest świetną decyzją. Jednak teraz stoisz przed kolejnym dylematem – jaki rodzaj podłogi z drewna wybrać? Podłogi z prawdziwego drewna są dostępne w opcjach z litego drewna, drewna konstrukcyjnego i parkietu. Jeśli chcesz wybrać bardziej klasyczny wybór, prawdopodobnie wybierzesz między drewnianą podłogą a parkietem. Jaka jest różnica między tymi dwiema opcjami i jak upewnić się, że podejmujesz właściwą decyzję?

Parkiet to prawdopodobnie najbardziej tradycyjny i klasyczny wybór, jeśli chodzi o podłogę z prawdziwego drewna. Jest to pierwszy rodzaj drewnianej podłogi, jaki kiedykolwiek wynaleziono i zainstalowano w Sali Lustrzanej w Wersalu. Od tego czasu parkiety cieszyły się coraz większą popularnością nie tylko wśród zamożnych rodzin. W dzisiejszych czasach każdy ma okazję cieszyć się pięknym parkietem w swoim domu. Podłogi parkietowe są wykonane z mniejszych klocków z prawdziwego drewna, wycinanych z jednego kawałka drewna, podobnie jak podłogi z litego drewna, które występują w większych deskach podłogowych.

Kawałki drewna są następnie układane w geometryczny wzór, przypominający mozaikę podłogową. Istnieje wiele wzorów parkietów do wyboru. Niektóre z nich są bardzo powszechne, jak jodełka, jodełka, splot koszykowy itp. Inne są bardziej jak dzieła sztuki i wymagany jest do nich wysoki poziom rzemiosła. Jednak w większości domowych ustawień najprawdopodobniej zauważysz bardziej klasyczny i prosty wzór parkietu, a jodełka jest najpopularniejszym z nich.

To, co sprawia, że ​​podłoga parkietowa różni się od innych podłóg z prawdziwego drewna, jest charakterystyczne dla wzoru. Poza tym parkiet to w zasadzie podłoga z litego drewna pocięta na mniejsze kawałki i zmontowana w sposób mozaikowy. Podobnie jak każdy inny rodzaj podłogi z drewna, parkiet jest również trwałą i wytrzymałą opcją. Podłogi z drewna parkietowego mogą wytrzymać nawet całe stulecie, jeśli są odpowiednio konserwowane. Oczywiście parkiety można również ponownie szlifować i odnawiać po zauważeniu zużycia, a także w celu usunięcia niedoskonałości i poprawy stanu podłogi.

Główne wyzwanie w przypadku podłóg parkietowych pojawia się, gdy wymagane jest szlifowanie. Ważne jest, aby znaleźć niezawodnego i doświadczonego specjalistę od szlifowania podłóg drewnianych, który odpowiednio zadba o parkiet i wyszlifuje go do perfekcji. Ze względu na to, że klepki parkietowe układane są w różnych kierunkach w celu uzyskania wzoru, istnieje duże ryzyko szlifowania pod kątem słojów, które może uszkodzić drewno. Dlatego do prawidłowego podejścia potrzeba dużo kunsztu, doświadczenia i wiedzy.

Deski podłogowe z litego drewna są cięte z jednego kawałka drewna, co czyni je dość podstawową i klasyczną opcją podłóg z prawdziwego drewna. Podłogi z litego drewna mają wiele zalet i korzyści. Są solidne i wytrzymałe, piękne i występują w wielu gatunkach, kolorach i fakturach.

Największą zaletą podłóg z litego drewna jest to, że można je szlifować nawet 6 razy w okresie użytkowania. Oznacza to, że możesz cieszyć się nową podłogą za każdym razem po ponownym szlifowaniu i renowacji, a wszelkie niedoskonałości zostaną wyeliminowane, aby zminimalizować ryzyko poważniejszych problemów. Podłogi z litego drewna nie są jednak najlepszym rozwiązaniem do montażu w pomieszczeniach, w których wilgotność i wahania temperatury mogą stanowić problem.

Nawet po pocięciu na deskę podłogową drewno pozostaje drewnem i zachowuje naturalną reakcję na zmiany w otoczeniu, co oznacza, że ​​porowata struktura drewna będzie powodować rozszerzanie się i kurczenie deski pod wpływem zwiększonej wilgotności oraz wahań temperatury. Dlatego podłogi z litego drewna nie są dobrym rozwiązaniem do łazienki, piwnicy, a czasem kuchni. Ponadto podłogi z litego drewna nie są najlepszym rozwiązaniem do montażu na podłożach betonowych i systemach ogrzewania podłogowego.

Teraz, ponieważ parkiet i podłoga z litego drewna mają prawie te same cechy, oba rodzaje podłóg z prawdziwego drewna nie nadają się do żadnego pomieszczenia, w którym mogą być narażone na problemy z wilgocią. Wybierz podłogę z paneli do łazienki, piwnicy lub kuchni, a w pozostałej części domu możesz zainstalować piękną podłogę z litego drewna lub parkiet.

Porównując te dwa rodzaje podłóg drewnianych, bierzemy pod uwagę tylko inny styl, jaki mogą Ci zaoferować. To, czy wybierzesz podłogę parkietową, czy z litego drewna, zależy głównie od wielkości pomieszczenia, w którym rozważany jest montaż. Ponadto należy oczywiście wziąć pod uwagę swój osobisty gust, a także ogólny styl wnętrza i atmosferę, którą chciałbyś osiągnąć.

Generalnie deski podłogowe z litego drewna sprawdzają się najlepiej w większych i szerszych pomieszczeniach. Ponieważ deski podłogowe z litego drewna oferowane są w różnych rozmiarach, niektóre z nich mogą być naprawdę duże i szerokie, z pewnością są lepszym rozwiązaniem do pomieszczeń, które są już przestronne i mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało na jeszcze większe. Teraz możesz uzyskać podłogę z litego drewna w tak wielu różnych kolorach, fakturach, słojach i wzorach, naturalnych wzorach i nie tylko. To, jaki styl podłogi z litego drewna zamierzasz kupić, zależy wyłącznie od Twoich osobistych preferencji.

Parkiet nadaje się do każdego pomieszczenia w Twoim domu. Jednak z reguły parkiety nie są instalowane w bardzo małych i wąskich pomieszczeniach, ponieważ wzór parkietu może sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać na zbyt zagracone, co może rozpraszać uwagę. Należy pamiętać, że parkiety również przyczyniają się do stworzenia w pomieszczeniu bardziej formalnego i klasycznego stylu. Mimo to parkiety mogą się dobrze komponować w kontekście bardziej współczesnych i nowoczesnych stylów wnętrz, wszystko zależy od tego, co lubisz i preferujesz jako właściciel domu i co będzie Ci się najbardziej podobało.